افزایش حجم تجارت ایران و برزیل پس از توافق برجام به ۳/۲ میلیارد دلار

سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل اعلام کرد : پس از توافق برجام حجم تجارت بین دو کشور ایران و برزیل در سال ۲۰۱۶ به ۳/۲ میلیارد دلار افزایش یافته است.

سید علی سقائیان  در دیدار تعدادی از دانشجویان برزیلی با وی در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا ، به تاریخچه روابط دو کشور اشاره  کرد و گفت: روابط دو کشور به سال ۱۹۰۳ و سفر اسحاق خان مفخم الدوله وزیر مختار ایران در واشنگتن به آمریکای جنوبی و عقد عهدنامه مودت و تجارت با برزیل باز می گردد که با تاسیس سفارت ایران در ریو دو ژانیرو در ۱۹۴۳ رسمیت یافته و این روابط در یک قرن گذشته تداوم داشته و بیش از ۵۰  سند در حوزه های مختلف از سال  ۱۳۳۶تاکنون به امضا رسیده است.

سفیر کشورمان در برزیل ، روابط اقتصادی ایران و برزیل را در چارچوب سیاست های کلان دو دولت بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ دستخوش تحولات قابل توجه ذکر کرد و افزود : حجم روابط تجاری دو کشور از حدود ۴۰۰ میلیون دلار در اواخر دهه ۹۰، به بیش از ۴/۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ رسید که در دولت خانم روسف (۲۰۱۴-۲۰۱۱) با اتخاذ برخی سیاست های انقباضی و اولویت مسائل داخلی برزیل و تاثیر پذیری از تحریم های ظالمانه علیه ایران  به ۴/۱ میلیارد دلار در ۲۰۱۴ تنزل یافت اما پس از توافق برجام حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۶ به ۳/۲ میلیارد دلار افزایش یافت. که اقلام عمده صادراتی برزیل به ایران شامل غلات حدود ۴۵% ، گوشت گاو و مرغ ۲۳ % ، شکر حدود ۱۰ % ، روغن سویا  حدود ۷ % و کنجاله سویا حدود ۷ %  و اقلام عمده صادراتی ایران به برزیل شامل میوه جات ۳۷% ، شیشه ۲۳%، پلاستیک و رزین ۱۰% ، فرش ۹% سنگ و گچ و سیمان ۵% است .

در ادامه این نشست سفیر کشورمان به پرسش های دانشجویان در خصوص نحوه بازنگری قانون اساسی ایران ، انتخاب رهبری ، شان و جایگاه زنان در ایران ، ازدواج و … پاسخ داد.

در جریان این دیدار پرفسور «گومز »  یکی از اساتید همراه این دانشجویان طی سخنانی ضمن ابراز خوشحالی خود و دانشجویانش از حضور در سفارت ایران و گفت‌وگوی صمیمی با سفیر ایران در برزیل ، گفت : ایران کشور قدرتمندی است  که در عرصه جهانی حضور فعال داشته و شریک اقتصادی قوی برزیل است .

یکی از دانشجویان برزیلی نیز ضمن اشاره به پخش مستند «ایران» از شبکه «گلوبو تی وی » در هفته های اخیر و تاریخ کهن و زیبائی های طبیعی فراوان ایران گفت : من و دوستانم علاقه‌مند هستیم به ایران سفر کنیم تا این زیبائی ها را از نزدیک مشاهده کنیم .

 

 

کشاورزی فراسرزمینی اقدامی اجتناب ناپذیر و در راستای تقویت دیپلماسی کشاورزی

شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است .


" شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است " 23 سپتامبر, 2017


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *