توسعه دیپلماسی انرژی و کشاورزی راهبرد سفر ظریف به غرب آفریقا

وزیر امور خارجه که هفته گذشته در گام سوم توسعه روابط با قاره آفریقا با سفر به چهار کشور نیجریه، غنا، گینه کوناکری و مالی، در راستای توسعه دیپلماسی انرژی و کشاورزی رفته بود، صبح جمعه به کشور بازگشت.
محمد جواد ظریف در صدر هیاتی سیاسی- اقتصادی در سفری ۶ روزه به غرب آفریقا سفر کره بود.
ظریف در این سفر با مقامات کشورهای نیجریه، غنا، گینه کوناکری و مالی دیدار و گفت وگو کرد؛ دیدار با رئیسان جمهوری، رئیسان مجلس و وزیران خارجه این کشورها بخشی از برنامه کاری رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بود.
وزیر امور خارجه در اولین سفر دوره ای خود به آفریقا در زمستان ۹۳ به چهار کشور کنیا، اوگاندا، بروندی و تانزانیا در شرق آفریقا سفر کرد. وی همچنین در تابستان ۹۴ به دو کشور الجزایر و تونس واقع در شمال آفریقا رفت.
ظریف سومین دور از سفر خود را در غرب آفریقا از کشور نیجریه آغاز کرد و آخرین مقصد او در این منطقه کشور مالی بود؛ در این دور از سفر مدیران ۷۰ شرکت اقتصادی وزیر امور خارجه را همراهی می کردند.
جمهوری فدرال نیجریه کشوری است در غرب آفریقا و پایتخت آن آبوجا و بزرگ ترین شهر آن لاگوس است.
نیجریه با ۱۷۰ میلیون نفر پرجمعیت ترین کشور قاره آفریقا و هفتمین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور از غرب با بنین، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه است.
در جنوب این کشور خلیج گینه، بخشی از اقیانوس اطلس، قرار گرفته است. جمهوری صحرا کشور هم مرز از سمت شمال با نیجریه است. نیجریه عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و سازمان جهانی تجارت است.
ظریف در آبوجا علاوه بر دیدار با جفری اونی اما همتای نیجریه ای خود و شرکت در نشست همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و نیجریه با محمد بوهاری رئیس جمهوری این کشور دیدار و درباره گسترش همکاری های مشترک دوجانبه و توسعه روابط تهران – آبوجا گفت و گو کرد.
همزمان با حضور هیات دیپلماتیک ایران، فمی ادیسینا سخنگوی رئیس جمهوری نیجریه پیشرفت های ۳۰ ساله اخیر ایران در زمینه های امنیت، تولید، کشاورزی و فناوری ستود. شواهد حاکی از آن است دولت نیجریه مصمم به استفاده از تجربیات ایران در حوزه های یاد شده است.
جمهوری غَنا کشوری در غرب قاره آفریقا است. آکرا پایتخت این کشور است. غنا در غرب قاره آفریقا، در کنار اقیانوس اطلس و در همسایگی کشورهای ساحل عاج در غرب، بورکینافاسو در شمال و توگو در شرق واقع شده است.
ظریف پس از نیجریه به غنا رفت. وی پس از دیدار با هانا تته همتای غنایی خود در نشست همکاری اقتصادی و تجاری ایران و غنا برای تجار دو کشور سخنرانی کرد. او در آکرا پایتخت غنا از مرکز هلال احمر ایران در غنا نیز بازید کرد.
غنا بزرگ ترین تولید کننده جهانی کاکائو و دارای مقام دومین تولید کننده جهانی الماس و مهم ترین معادن طلا در جهان است.
ایران و غنا از کشورهای در حال توسعه و تقویت کننده همکاری های جنوب – جنوب هستند. ایرانی ها برای قوام نکرومه بنیانگذار استقلال غنا ، نخستین رئیس جمهوری و اولین نخست وزیر این کشور احترام به سزایی قائل هستند.
وزیر امور خارجه در این سفر با ادواردو آداجاهو رئیس مجلس غنا نیز دیدار و گفت و گو کرد. او در سال ٢٠١۴ به تهران و اصفهان آمده بود و بشدت تحت تاثیر پیشرفت و توسعه این شهرها قرار گرفته بود.
اهدا ۴۰ بورس تحصیلی به دانشجویان ارشد و دکترا در سفر ظریف به غرب آفریقا
غرب آفریقا متاثر فرهنگ ایرانی و اسلامی است و بر همین اساس بود که عبدالرحیم نوه ابراهیم مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که از مقامات همراه ظریف بود در غنا گفت: بنا شد که ما هر سال ۴۰ بورس تحصیلی به دانشجویان دوره های ارشد و دکترا کشورهای غنا، نیجریه و گینه و مالی بدهیم.
ظریف پس از دیدار با مقامات غنا راهی گینه کوناکری شد. جمهوری گینه کشوری است در شمال غربی آفریقا در سواحل اقیانوس اطلس و پایتخت آن کوناکری است. و در تاریخ دوم اکتبر ۱۹۵۸ از کشور فرانسه مستقل شد.
گینه پیش از این گینه فرانسه و گاه گینه کوناکری نامیده می شد، اما امروزه به آن «گینه کوناکری» می گویند تا از گینه بیسائو و جمهوری گینه استوایی بازشناخته شود.
ظریف در جریان این سفر علاوه بر آلفا کنده رئیس جمهوری گینه کوناکری، با مامادی یولا نخست وزیر و ماکاله کامارا همتای گینه خود و با رئیس مجلس این کشور دیدار و درباره گسترش مناسبات و روابط دوجانبه بین دو کشور گفت و گو کرد.
در این سفر یک هیات بزرگ اقتصادی از همه حوزه ها در بخش خصوصی اعم از کشاورزی ، منابع طبیعی، معادن، سدسازی و دارو و … در کنار هیات سیاسی و دیپلماتیک ایرانی حضور داشتند و با مسوولان صنایع و شرکت های مرتبط گینه ای برای همکاری مشترک مذاکره کردند.
کشورهای گینه بیسائو، سنگال و مالی از شمال، اقیانوس اطلس از سوی باختر سیرالئون و لیبریا از جنوب و ساحل عاج و مالی از سوی خاور، این کشور را احاطه کرده اند.
گینه از نظر کانی ها از جمله بوکسیت (ماده اولیه آلومینیم)، الماس و طلا بسیار غنی است. این کشور دومین تولیدکننده بزرگ بوکسیت در جهان است.
همچنین جمعی از شیعیان در کشور گینه کوناکری به وزیر امور خارجه کشورمان هدایایی به رسم یادبود تقدیم کردند؛ از جمله هدایایی که توسط دختران عضو یک جمعیت شیعه در کشور گینه کوناکری به ظریف تقدیم شد، لباس محلی کشور کوناکری است. این لباس توسط همسر ظریف به وی پوشانده شد.
مقصد چهارم و آخرین پایتخت آفریقایی ظریف و هیات ایرانی شهر باماکو مرکز مالی بود. جمهوری مالی کشوری در غرب آفریقا، محصور در خشکی در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش هایی از آن در این صحرا واقع شده است و با موریتانی، الجزایر، نیجر، بورکینافاسو، ساحل عاج، گینه و سنگال همسایه است.
مالی با داشتن معادن و منابع بزرگی از طلا و اورانیوم یکی از فقیرترین کشورهای جهان است.
باماکو پایتخت مالی که در جنوب غربی کشور قرار گرفته است.
ظریف در مالی با ایساک سیدبیه رئیس مجلس این کشور دیدار و در مورد مناسبات دو جانبه و همکاری های بین المللی منطقه ای گفت و گو کرد.
امضاء ۱۰ سند همکاری اقتصادی دستاور سفر ظریف
سیدحمیدرضا وحید کیانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گینه کوناکری، آفریقا را سرزمین فرصت ها عنوان کرد و با اعلام امضای ۱۰ سند همکاری اقتصادی در سفر هفته گذشته وزیر امور خارجه به این کشور گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گینه کوناکری بزودی تشکیل می شود.

 

شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است .


" شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است " 31 جولای, 2016


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *