ستودن دیپلماسی

تهران- ایرنا- تیم دیپلماسی کشور در سال های اخیر با همت مضاعف و تلاش فراوان منافع ملی را به پیش برده که مقابله با زیاده خواهی دولتمردان جدید آمریکا و خنثی سازی توطئه های کاخ سفید از آن جمله است؛ اقداماتی درخور که در روزهای گذشته رهبر معظم انقلاب نیز بر آن مهر تایید زدند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، هر وقت از دیپلمات و دیپلماسی سخن به میان می آید، ناخودآگاه نام «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه و اعضای تیم او در جریان مذاکرات هسته ای نیز از ذهن می گذرد. فردی که حدود پنج سال کشتی دیپلماسی کشور را با موفقیت به پیش رانده و نظرسنجی ها همچنان وی را به عنوان یکی از محبوب ترین وزرای دولت معرفی می کنند.
کاربست همزمان «نرمش» و «قاطعیت» از آشکارترین مولفه های دیپلماسی ظریف و همراهان او در وزارت امور خارجه است. برخی مخالفان اما با هدف تخریب دستاوردهای او یک بعد آن (نرمش) را برجسته کرده و عنصر دوم (قاطعیت) را نادیده می انگارند. مخالفان که پیشتر در قالب دلواپسان اقدامات وزارت خارجه را زیر سوال می بردند، حال از اصطلاحاتی چون «دیپلماسی لبخند» به نشانه تمسخر علیه دستگاه دیپلماسی سود می جویند.
برخلاف نظر مخالفان دولت، اقدامات قاطعانه و معطوف به هدف وزیر امور خارجه همواره مورد عنایت رهبر انقلاب قرار داشته و ایشان در جریان مذاکرات بارها از دستگاه دیپلماسی و به طور مشخص شخص ظریف حمایت کرد. به تازگی نیز مقام معظم رهبری از عملکرد وزیر امور خارجه تقدیر به عمل آورده اند.
رهبری سی ام بهمن ماه در این ارتباط تاکید کردند که «خوشبختانه من می بینم مسئولان کشور برخوردهای خوبی دارند و من واقعاً باید تشکّر کنم از وزیر خارجه‌مان؛ برخوردش با خباثت آمریکایی‌ها و با یکی به نعلْ یکی به میخ زدنِ اروپایی‌ها، برخوردِ بسیار خوب و قاطعی بوده است؛ بعضی‌اش پخش شده و بعضی‌اش هم پخش نشده است که ما اطّلاع داریم؛ برخورد خیلی قوی و خوبی کردند. بله، راه همین است؛باید برخورد کنند. عزت ملی را باید نشان دهند.»

** گزیده ای از کارنامه دیپلماسی موفق
گشاده رویی در مذاکرات و دیپلماسی لبخند نه تنها هیچ تناقضی با پیشبرد منافع ملی نداشته که راه رسیدن به هدف را کوتاه تر و سرعت دستیابی به توافق و دیدگاه مشترک را فزونی می بخشد. در چنین وضعیتی است که احترام متقابل و مهمتر از آن اعتماد دوسویه شکل گرفته و تقویت خواهد شد. برآیند این نوع دیپلماسی را می توان در جریان گفت وگوهای هسته ای مشاهده کرد.
هیات مذاکره کننده ایرانی به رغم برخی حاشیه سازی های داخلی و کارشکنی های خارجی دشمنان ایران، توانست با تلاش های خستگی ناپذیر و بهره گیری از فنون دیپلماتیک، بهترین نتیجه ممکن را برای تامین منافع ملی کشور رقم زند. آنان به خوبی می دانستند که دیپلماسی به عنوان روش حل مسالمت آمیز اختلاف ها بیش از هر ابزار دیگری می تواند پیچیده ترین و کورترین گره ها را باز کند.
آگاهی و بهره گیری از فنون رایزنی و مذاکره، شناخت جامع از منافع ملی، هماهنگی با سطوح عالی تصمیم گیری نظام و مسائلی از این دست بستر را برای نیل به هدف و رکوردزنی در طول مذاکرات هموار کرد. به عنوان نمونه در آستانه توافق وین، ظریف به همراه دو نفر از معاونانش طولانی ترین حضور دیپلماتیک را در خارج از کشور بعد از انقلاب اسلامی تاکنون داشته اند؛ نشست پر حاصلی که ۱۸ روز به طول انجامید.
همچنین به دلیل اصرار تیم هسته ای ایران بر خواسته های به حق و مشروع خود، در طرف مقابل هم یک رکورد شکسته شد و آن مذاکرات پیاپی و خستگی ناپذیر در لوزان بود که از نیمه شب آغاز و تا روز بعد ادامه یافت. به طوری که در تاریخ ایالات متحده پس از جنگ دوم جهانی، چنین نشستی از سوی وزیر امور خارجه این کشور صورت نگرفته بود. برآیند این نشست، تفاهم لوزان بود؛ تفاهمی که سنگ بنایی برای برجام شد.
در مجموع، احقاق حق جمهوری اسلامی ایران آن هم در برابر شش قدرت جهانی کار ساده ای نبود و از این رو دست کم در دولت یازدهم ۲۲ ماه زمان برد. برداشتن تحریم های هسته ای، اعتراف
۱+۵ به حق غنی سازی ایران و ادامه فعالیت های هسته ای کشور ما، آن هم در شرایطی که تهران زیر شدیدترین تحریم های بین المللی قرار داشت، دور از ذهن به نظر می رسید. تیم دیپلماسی به ریاست وزیر امور خارجه اما نشان داد که دیپلماسی کلید قفل های ناگشوده و ابزاری سودمند برای حل وفصل بزرگترین اختلافات بین المللی است.
در طول گفت وگوها گاهی به برخورد شدید و قاطعانه و گاهی نیز به نرمش قهرمانانه احساس نیاز می شد. در فضای پسابرجام و به ویژه در طول یکسال گذشته که ترامپ زمام امور را ایالات متحده به دست گرفته دیگر بار نقش دیپلماسی پررنگ شده است. اواخر دی ماه رییس جمهوری آمریکا برای سومین بار ترامپ مجبور به تایید پایبندی ایران به برجام شد که البته نقش وزیر امور خارجه کشورمان در این باره برجسته بود.
یک روز پیش از اعلام نهایی تصمیم ترامپ، ظریف ضمن سفر به بروکسل با مقامات تاثیرگذار اتحادیه همچون «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «ژان ایو لودریان»، «زیگمار گابریل» و «بوریس جانسون»، وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس، دیدار و نسبت به برجام شکنی ترامپ هشدار داد. وزیر امور خارجه کشورمان در جریان این دیدارها تاکید کرد هر حرکتی را که به تخریب برجام بیانجامد و توافق هسته ای را دستخوش تغییر کند، غیرقابل قبول و اقدام متقابل تهران را در پی خواهد داشت.
اقدام سنجیده و بجای دستگاه دیپلماسی و موارد بسیاری از این قبیل نه تنها کاخ سفید را به انزوا و برنامه های جمهوریخواهان را در کنگره نافرجام گذاشته که بر نقش پویا و موثر ایران نیز افزوده است. بهبود و گسترش مناسبات ایران با جهان، رفت وآمدهای مکرر هیات های سیاسی و تجاری- اقتصادی به تهران و بالعکس، امضا و اجرای توافقاتی با ارزش هنگفت در زمینه های مختلف، نقش آفرینی موثر تهران در مجامع و گردهمایی های بین المللی و … تنها بخشی از ثمره تلاش های پنجساله دستگاه دیپلماسی است؛ موضوعی که از نگاه مردم و سران نظام دور نمانده است." شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است " 24 فوریه, 2018


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *