سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس : بی‌توجهی دستگاه دیپلماسی ایران به کشورهای منطقه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از انتقادات ما به دستگاه دیپلماسی این است که متأسفانه متأسفانه توجهش بیش از حد به مسائل حوزه دیپلماتیک غرب است و بیشتر به رابطه با اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس و آلمان و موضوع برجام و قرارداد هسته‌ای اشتغال دارد.

دکتر حسین نقوی حسینی،‌ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی «پارس» اظهار داشت: انرژی دستگاه دیپلماسی ما صرف این مسائل می‌شود که متأسفانه با دغل‌کاری آمریکایی‌ها همه تلاش‌ها بر باد می‌رود.

وی افزود: از آن سو، همسایگان و کشورهای مؤثر منطقه و سازمان‌های منطقه‌ای فراموش می‌شوند و در اثر این فراموشی اختلافات شدت می‌یابد و مناقشات تشدید می‌شود.

وی اضافه کرد: باید برای حل این مناقشات که اکثرا پوچ و براساس ایران‌هراسی آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها به وجود آمده، انرژی و توان دوچندانی صرف کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: اگر به اندازه‌ای که برای غربی‌ها وقت گذاشتیم و رفت و آمد کردیم، بخشی از آن وقت را برای همسایگان و بویژه کشورهای عرب همسایه می‌گذاشتیم، شاید شرایط ما بهتر از این ‌بود و سعودی‌ها نمی‌توانستند در برابر ایران اتحادیه عرب را با خود همراه کند.

نقوی حسینی افزود: جمهوری اسلامی باید از کشورهای عرب مدال افتخار بگیرد که توانسته با یکی از تهدیدات اصلی این کشورها یعنی رژیم صهیونیستی مقابله کند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر کشورهای مهم عرب منطقه مانند سوریه و عراق را از تهدید یک گروه تکفیری و تروریستی وحشی نجات دهد، اما از آنجا که نتوانسته‌ایم با این کشورها تعامل و هماهنگی داشته باشیم، از سوی آنها به شکایت به سازمان ملل تهدید می‌شویم و برایمان شرط و شروط تعیین می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: واقعیت این است که بین اعضای اتحادیه عرب در مناسبات با جمهوری اسلامی ایران اختلاف وجود دارد.

نقوی حسینی افزود: عربستان خواستار تحمیل پروژه ایران‌هراسی است که آمریکا و رژیم صهیونیستی دنبال می‌کنند.

وی اضافه کرد: در حالی که ایران تهدیدی برای هیچ یک از کشورهای همسایه نیست و با بسیاری از کشورهای اتحادیه عرب مراودات خوبی دارد و هیچ نقطه مناقشه‌آمیز بین ما و آنها وجود ندارد. سعودی‌ها به نحوی اتحادیه را هدایت می‌کنند که گویی همه اتحادیه عرب با جمهوری اسلامی مشکل دارند.

 

شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است .


" شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است " 31 ژانویه, 2018


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *