سفیر ایران در قزاقستان : در سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران در فروردین ۱۳۹۵ موضوع کشت فراسرزمینی به صورت جدی در دستور کار روابط دو کشور قرار گرفت / نحوه واردات محصولات تولیدی به ایران از جمله ابهامات اجرائی لایحه مصوب است

سفیر ایران در قزاقستان در گفت‌وگو با باشگاه کشاورزی فراسرزمینی خبر داد: در سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران در فروردین ۱۳۹۵ موضوع کشت فراسرزمینی به صورت جدی در دستور کار روابط دو کشور قرار گرفت.

بنابر اظهار ایشان ، چندین سند همکاری در زمینه کشت فراسرزمینی میان شرکتهای ایرانی و قزاقی به امضا رسیده و همکاری های کشاورزی و کشت فراسرزمینی در سال ۹۶ هم ادامه یافت. بخش کوچکی از از این توافقات اجرایی شده ولی بخش عمده آن به برخی از دلایل مختلف عملیاتی نشده است. این توافقات عمدتاً برای فعالیت در استانهای قزاقستان جنوبی، آلماتی، آکتوبه و مناطق شمالی قزاقستان انجام شده است. برخی از شرکتهای ایرانی فعالیت در این زمینه را شروع کرده و توفیقاتی هم داشته اند.

مجتبی دمیرچی لو خاطر نشان ساختند که کشت گندم و دانه های روغنی آغاز شده و کشت برنج و محصولات باغی هم بطور آزمایشی در حال انجام است. یکی از شرکتها در حال حاضر ۲۲ هزار هکتار از اراضی را در قزاقستان به کشت گندم و دانه های روغنی اختصاص داده است و برنامه ای را نیز برای توسعه این سطح کشت تا ۲۵۰ هزار هکتار در دست برنامه ریزی و مطالعه دارد. البته شرکتهایی هم هستند که علاوه بر کشت فراسرزمینی در بخش گلخانه، دامپروری، احداث کشتارگاه، فرآوری محصولات کشاورزی در این کشور فعال هستند.

سفیر ایران در آستانه در رابطه با فرصت های کشاورزی فراسرزمینی  یادآور شدند که :

کشاورزی از بخشهای مهم اقتصاد قزاقستان است که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در شمال کشور آب و هوا برای کاشت گندم بهاره، جو دیم، جو آبی، و گیاهان صنعتی مانند دانه آفتابگردان، ذرت و توتون مناسب است. در جنوب قزاقستان در دامنه ها و سواحل رودخانه ها پنبه، چغندرقند، توتون زرد و برنج به صورت آبی کشت می شود. طبیعت متنوع قزاقستان فرصت های قابل ملاحظه ای برای دامپروری فراهم می آورد. ظرفیت خوبی برای پرورش گوسفند، اسب و شتر در قزاقستان وجود دارد.

بر اساس فرمایش ایشان ، قزاقستان یکی از صادر کنندگان اصلی گندم و آرد (یکی از ۱۰ صادر کننده برتر در جهان) است. پنبه، چرم و پشم، بخش قابل ملاحظه ای از صادرات بخش کشاورزی این کشور را شکل می دهد. قزاقستان در حال تلاش برای صادرات محور کردن محصولات کشاورزی است. به همین دلیل بخش کشاورزی اهمیت ویژه ای برای توسعه تولید و زیرساخت های خدمات دارد. می توان گفت در کلیه بخش های کشاورزی و دامپروری ظرفیت های بالقوه فراوانی وجود دارد که تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است.

سفیر ایران در قزاقستان ، در مورد موانع توسعه کشاورزی فراسرزمینی گفتند :

می توان به فراهم نبودن برخی بسترهای حقوقی هم در قزاقستان و هم در کشورخودمان اشاره کرد. در خصوص مالکیت زمین توسط خارجی ها در قزاقستان و همچنین نحوه واردات محصولات تولیدی به ایران از جمله ابهامات حقوقی است که وجود دارد. با توجه به ممنوع بودن واردات گندم به کشور یکی از مسائلی که مطرح می شود این است که آیا گندم تولید شده با همکاری شرکتهای ایرانی و قزاقی یک محصول خارجی محسوب می شود یا ایرانی. البته برای رفع ابهامات اقداماتی نیز در جریان است.

از سوی دیگر، کشاورزان ایرانی برای شروع کار نیاز به حمایت و تسهیلات مالی دارند که عدم تأمین این تسهیلات ممکن است انگیزه لازم را برای سرمایه گذاری از بین ببرد. البته موانع دیگری نیز وجود دارد از جمله موضوع اقامت و اشتغال کارشناسان و مهندسان شرکتهای ایرانی در قزاقستان، مسأله صدور روادید برای فعالان اقتصادی و از جمله کشت فراسرزمینی که اقدامات خوبی در جهت تسهیل صدور روادید از سوی طرف قزاقی در حال انجام است. تأمین ماشین آلات کشاورزی لازم برای فعالیت، و موضوع مربوط به واردات محصول که پیش از این اشاره شد از موانع و چالش های عمده پیش روی بخش خصوصی است.

توصیه پایانی ایشان : به طور کل در موضوع کشت فراسرزمینی با توجه به پیچیدگی های موضوع از نظر ابعاد حقوقی، فنی و مالی و تجاری، لازم است تا شرکت های ایرانی در هنگام انعقاد قراردادهای همکاری با دولت یا بخش خصوصی قزاقستان این ملاحظات حقوقی و فنی را در نظر داشته باشند. توجه شود که شرکت های علاقمند حتماً از طریق مراجع مربوطه از جمله وزارت جهادکشاورزی که سازوکار مناسبی را برای این امر طراحی کرده است اقدام نمایند تا از بروز مشکلات احتمالی اجتناب شود.

 

کشاورزی فراسرزمینی اقدامی اجتناب ناپذیر و در راستای تقویت دیپلماسی کشاورزی

وب سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران آستانه – قزاقستان

شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است .


" شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است " 3 ژانویه, 2018


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *