طرح جامع «دیپلماسی اقتصادی» می‌تواند در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار بگیرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حرکت وزرات امور خارجه در زمینه دیپلماسی اقتصادی مثبت است، گفت: اگر وزرات خارجه با این نگاه مثبت حرکت کند می‌توانیم طرح جامع دیپلماسی اقتصادی را هم در دستور کمیسیون قرار دهیم تا اساسی‌ترین مباحث مربوط به حوزه‌های بخش اقتصادی پیگیری شود.

محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه جلسه اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر امور خارجه گفت: یکی از موضوعاتی مهمی که امروز به عنوان اولویت اصلی کشور محسوب می‌شود، مسائل اقتصادی است.

وی افزود: ظرفیت وزارت خارجه در پیشبرد اهداف اقتصادی از نگاه و منظر کمیسیون اقتصادی، ظرفیت بسیار بزرگی است که لازم بود با توجه به رویکرد‌ها ونگاه‌هایی که به صورت سنتی در ساختار این مجموعه وجود داشت، تغییراتی اعمال شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه خوشبختانه طی دو الی سه سال گذشته با برنامه‌ریزی‌هایی که در کمیسیون اقتصادی مجلس انجام شد و همچنین نگاه مثبتی که در وزارت امور خارجه شکل گرفت، شاهد اصلاح ساختار وزارت امور خارجه بودیم؛ اظهار داشت: این تغییرات به نحوی بود که این وزارتخانه بتواند حوزه دیپلماسی اقتصادی را به عنوان پیشانی مأموریت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور عملیاتی کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی با اشاره به اهداف جلسه اعضای کمیسیون متبوع خود با ظریف بیان داشت: ما قصد داشتیم پیرامون این جلسه بخشی از گزارش‌های مربوط به دیپلماسی اقتصادی را از زبان مدیران ارشد وزارت خارجه و وزیر محترم بشنویم و همچنین نقطه نظرات اعضای کمیسیون را هم به مجموعه معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه منعکس کنیم.

وی ادامه داد: تصور ما از این اقدامات این است که حرکت بزرگی در ساختار اقتصادی کشور آغاز شده است چرا که امروز دیپلماسی اقتصادی در تمامی کشور‌ها حرف اول را می‌زند.

این نماینده مجلس با اشاره به توافق بین مجلس و دولت در قالب کمیسیون اقتصادی و وزارت امور خارجه بیان داشت: پیش‌بینی می‌کنیم این ظرفیت به یک عقبه قدرتمند در مأموریت‌های دیپلماسی و امنیتی ما در خارج از کشور تبدیل خواهد شد و این موضوع در حوزه‌هایی همچون برجام خودنمایی خواهد کرد و اقتدار جمهوری اسلامی به واسطه این هماهنگی‌ها شکل خواهد گرفت.

پورابراهیمی با اشاره به پیش بینی‌ها در زمینه آینده اتفاقات اقتصادی از منظر وزارت امور خارجه بیان داشت: پیش بینی ما، پیش بینی بسیار مثبتی است و ارزیابی ما این است که اگر وزرات امور خارجه با این نگاه مثبت حرکت کند حتی ما می‌توانیم طرح جامع دیپلماسی اقتصادی را هم در دستور کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دهیم تا اساسی‌ترین مباحث مربوط به حوزه‌های بخش اقتصادی از سوی وزارت امور خارجه پیگیری شود." شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است " 7 می, 2018


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *